Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το 151o Δημοτικό Σχολείο ιδρύθηκε το έτος 1989,ως εξαθέσιο πρωινό σχολείο με 160 μαθητές. Αρχικά στεγάστηκε σε δυο πέτρινα κτήρια(κατασκευής 1915) επί της οδού Αγίου Μελετίου 196-198.Τα δύο αυτά κτήρια παρουσίαζαν μεγάλα προβλήματα λόγω παλαιότητας, οι αίθουσες ήταν μικρές, με πολλά παιδιά και δεν υπήρχαν χώροι για να στεγάσουν τις απαραίτητες υλικοτεχνικές υποδομές που χρειάζεται για τη λειτουργία του ένα σχολείο. Παρέμεινε στο χώρο αυτό για δέκα χρόνια,ως το έτος 1999.

Το  έτος 1999 μεταφέρθηκε  στην τωρινή του έδρα,στην οδό Λιοσίων 195.  Στον χώρο αυτό, ανεγέρθηκε το νέο διδακτήριο, σ? ένα μεγάλο οικόπεδο που αγοράστηκε από τον Ο.Σ.Κ. το έτος 1995. Το σχολείο μας συστεγάζεται με το 52ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών. Λειτουργεί ως 7/θέσιο ολοήμερο σχολείο με 130 μαθητές.

Είναι ένα πολυπολιτισμικό σχολείο στο οποίο εκπονούνται προγράμματα ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών,ελληνομάθειας για τους αλλόγλωσσους μαθητές/τριες, καθώς και πολλά άλλα προγράμματα γνωστικά, ψυχοπαιδαγωγικά, βιωματικά, δημιουργικότητας, πολιτιστικά, Φυσικής Αγωγής, Τ.Π.Ε., περιβαλλοντικά, Αγωγής Υγείας κ.ά.